Niezależnie od tego, czy dokonujesz transakcji w obcej walucie sporadycznie, czy robisz to codziennie, z pewnością zależy Ci na darmowym koncie walutowym. Jeśli rzadko z niego korzystasz, konto będzie generowało głównie straty przez opłaty za prowadzenie czy utrzymanie karty płatniczej. Natomiast jeśli pracujesz za granicą albo prowadzisz międzynarodowe interesy, opłaty za przelewy mogą „zjeść” niemałą część Twoich zarobków. Warto zrobić wszystko, aby oddawać bankowi jak najmniejszy % ze swojej krwawicy. Ale czy darmowe konto walutowe jest możliwe?
Bezpłatne konto walutowe istnieje, ale…
Nie licz na to, że w każdym banku założysz konto walutowe wolne od opłat. Niestety, taką ofertę możesz spotkać w zaledwie 2-3 bankach. Co prawda inne również nie pobierają opłat za otwarcie czy prowadzenie rachunku, ale „kasują” niemałe prowizje za przelewy krajowe i zagraniczne, wydanie i miesięczne utrzymanie karty debetowej, wypłaty z bankomatów, a nawet wymagają otwarcia konta osobistego w tym samym banku (co również generuje koszty). Czasami banki pozwalają uniknąć opłat za przelewy czy kartę, jednak w odróżnieniu od rachunków osobistych, taka możliwość należy do rzadkości.
Drugą kwestią jest fakt, że nie istnieje CAŁKOWICIE darmowe konto walutowe. Nawet najlepsze banki pobierają opłaty za przelewy poza strefą SEPA (tj. innych niż do Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu) i muszą obciążać klienta kosztami przewalutowania (spreadu). Jeśli chodzi o spread, jego wysokość w najlepszych ofertach kształtuje się na poziomie 5-7%, znacznie tańsze przewalutowanie (poniżej 1%) zapewniają jedynie kantory walutowe prowadzone przez banki. O ile nie zamierzasz zakładać lokat w obcej walucie, warto zatem rozważyć, czy bardziej opłacalne dla Ciebie będzie założenie konta walutowego czy korzystanie z kantoru bankowego.
Gdzie znajdziesz darmowe konto walutowe?
Zapewne znasz to z autopsji – reklama zachęca do otwarcia bezpłatnego konta, ale przed podpisaniem umowy przedstawiciel informuje Ci o „drobnych” opłatach, czasami obligatoryjnych, innym razem możliwych do uniknięcia. Zdarza się też, że musisz dopiero przeczytać opasły regulamin rachunku, aby dowiedzieć się o kruczkach, dodatkowych warunkach i ewentualnych kosztach.
Jednak dziś wystarczy skorzystać z dobrego rankingu kont walutowych, by łatwo porównać opłaty naliczane przez różne banki. Rankingi zawierają szczegółowe zestawienie kosztów (spready, otwarcie i prowadzenie rachunku, przelewy krajowe i zagraniczne, w tym przelewy poza SEPA, wydanie i utrzymanie karty, wypłaty z bankomatów itp.), a ponadto dostarczają innych informacji ważnych dla klienta. Za ich pomocą szybko sprawdzisz, czy darmowe konto walutowe wymaga otwarcia rachunku osobistego, jakie karty są wydawane do rachunku, czy jest możliwe otwarcie lokaty lub konta oszczędnościowego w walucie oraz czy bank zapewnia łatwy dostęp do bankomatów za granicą. Informacje z reguły podawane są w formie przejrzystej tabeli, zatem porównanie kilku-kilkunastu różnych ofert przyjdzie Ci z łatwością.