Jak wybrać kredyt hipoteczny

Na czym polega kredyt hipoteczny i kto może go otrzymać? Czym się kierować, wybierając najlepszy kredyt hipoteczny?

Czym jest kredyt hipoteczny?

O kredycie hipotecznym słyszał niemal każdy, lecz nie wszyscy wiedzą, czym on dokładnie jest. Otóż kredyt hipoteczny to rodzaj kredytu, w którym zabezpieczeniem zobowiązania jest hipoteka określonej nieruchomości. Hipoteka ta jest ustanowiona na rzecz banku udzielającego pożyczki na mocy użytkowania wieczystego lub prawa własności nieruchomości na terenie kraju. Kredyty hipoteczne niemal zawsze są bardzo wysokie, dlatego też konieczne jest tak duże zabezpieczenie. W przeciwnym razie instytucje finansowe nie byłyby w stanie udzielać tak wysokich zobowiązań. Warto w tym miejscu zauważyć, że banki oferują także kredyty budowlano-hipoteczne, które można przeznaczyć na inwestycję budowlaną. Ponadto kredyt hipoteczny nie jest tym samym co kredyt mieszkaniowy i nie należy ich mylić, choć w niektórych bankach bywają one łączone. Kredyt hipoteczny można przeznaczyć m.in. na zakup mieszkania, ale również na dostosowanie lokalu użytkowego, remont mieszkania lub domu czy inwestycję w lokal pod wynajem.

Jak wybrać kredyt hipoteczny?

To podstawowe pytanie, które zadaje sobie każdy, kto rozważa zaciągnięcie tego typu zadłużenia. Taką decyzję należy odpowiedzialnie przemyśleć, z uwagi na ogromne obciążenie dla budżetu rodziny – i to na długie lata. Aby zasięgnąć podstawowych informacji o kredytach hipotecznych, można skorzystać z dostępnych w sieci rankingów, gdzie oferowane produkty są uszeregowane według ich walorów. Takie klasyfikacje są oczywiście w pewnym stopniu subiektywne, co należy mieć na uwadze. Dobrze też sprawdzić opinie w internecie. Absolutnie najważniejsze są jednak czynniki obiektywne, które pozwalają na porównanie propozycji z kilku banków – chodzi tu przede wszystkim o oprocentowanie, które w największej mierze wpływa na rzeczywiste koszty pożyczki. Oprócz tego ważne są np.: wartość rat, ewentualne dodatkowe opłaty i prowizje, ubezpieczenie i opłata za wycenę nieruchomości. Wybierając bank, z którego weźmiesz kredyt hipoteczny, warto wziąć pod uwagę także ewentualne wyróżnienia instytucji w różnego rodzaju plebiscytach czy konkursach. Czasem oferowane są także rozmaite „promocje” i preferencyjne warunki, jak choćby brak prowizji za udzielenie kredytu.

Kto może wziąć kredyt hipoteczny?

Z uwagi na dużą wartość pożyczki, nie każdy ma możliwość do zaciągnięcia kredytu hipotecznego – w ten sposób banki zabezpieczają się przed osobami, które mogłyby zadłużyć się ponad swoje możliwości finansowe. Aby z powodzeniem ubiegać się o kredyt hipoteczny, należy mieć pozytywną historię kredytową oraz odpowiednio wysoki wkład własny. Ponadto o ostatecznej decyzji banku decydują np. wewnętrzne zasady instytucji. Dlatego też w przypadku odmowy nie należy rezygnować, często bowiem zdarza się, że w innym banku uzyskasz odpowiedź pozytywną. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie wieloletnie, dlatego też często jest udzielany osobom młodym, które z oczywistych względów mają większe szanse i możliwości na spłatę zobowiązania. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy kredytowej dokładnie przeczytaj wszystkie jej zapisy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ