Nie można zaprzeczyć, że policjant, strażak czy strażnik więzienny to zawody o szczególnym charakterze. Wielu funkcjonariuszy codziennie naraża swoje życie i zdrowie, aby udzielać pomocy poszkodowanym i by obywatele czuli się w miarę bezpiecznie. Trudy służby nie sprowadzają się wyłącznie do kontaktu z przestępcami czy niebezpiecznymi sytuacjami. Funkcjonariusze muszą borykać się również z ogromną dawką stresu, niechęcią społeczeństwa czy szykanami ze strony przełożonych. Kolejny problem wynika ze stanowiska rządu, który sukcesywnie odbiera mundurowym prawa i przywileje związane z pracą w trudnych warunkach. Szczególnie żywe emocje budzą emerytury mundurowe, które z roku na rok stoją pod coraz większym znakiem zapytania.

Kogo dotyczą emerytur mundurowe?

Prawo do emerytury mundurowej przysługuje funkcjonariuszom zatrudnionym w:

  • Policji
  • Państwowej Straży Pożarnej
  • Służbie Więziennej
  • Straży Granicznej
  • Służbie Ochrony Państwa (dawniej BOR)
  • Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
  • Agencji Wywiadu
  • Urzędzie Ochrony Państwa
  • Służbie Kontrwywiadu Wojskowego
  • Służbie Wywiadu Wojskowego
  • Służbie Celnej

Emerytury mundurowe w ogniu krytyki

Kwestia emerytur od zawsze dzieliła społeczeństwo – jedni wolą pracować dłużej, aby uzyskać wyższe świadczenie, innym zależy na obniżeniu wieku emerytalnego. Oba stanowiska mają swoje racje. Faktem jest, że każdy rok pracy mniej negatywnie wpływa na wysokość emerytury i na finansową kondycję systemu emerytalnego. Z drugiej strony, osoby pracujące fizycznie zwyczajnie nie mają siły pracować do 65 roku życia, nie mają też realnych możliwości na zdobycie lżejszej pracy czy przekwalifikowanie się. Jednak to emerytury mundurowe najbardziej elektryzują opinię społeczną. Również w tym temacie Polacy nie mogą obrać jednego stanowiska. Wielu osobom przeszkadza fakt, że policjant może przejść na emeryturę zaledwie po 15 lub 25 latach służby, czyli w praktyce często w wieku 40-55 lat. Inni zwracają uwagę na ryzyko zagrożenia zdrowia i życia, na które codziennie narażony jest policjant pracujący w terenie czy strażak. A co na to rząd?

Emerytury mundurowe na starych i nowych zasadach

Od dłuższego czasu politycy dążą do wydłużenia wieku emerytalnego dla policjantów i przedstawicieli innych służb mundurowych. Do 2012 roku obowiązywały przepisy, według których funkcjonariusz uzyskiwał prawa do emerytury po 15 latach służby (bez względu na wiek), przy czym wysokość świadczenia wynosiła zaledwie 40% ostatniego wynagrodzenia. Emerytura mundurowa rosła o 2,6% za każdy kolejny rok służby. Dodatkowo do świadczenia dodawano 2,6% za każdy rok składkowy w cywilu (max do 3 lat) oraz 1,3% za okresy powyżej trzech lat.

Natomiast funkcjonariusze zatrudnieni od 1 stycznia 2013 roku nabywają prawa emerytalne w wieku 55 lat i minimum 25 lat pracy w służbach. Po tym czasie emerytura mundurowa wynosi 60% podstawy, przy czym za każdy kolejny przepracowany rok w służbach funkcjonariusz uzyska dodatkowe 3% – możliwe jest otrzymanie maksymalnie 75%.

[Głosów:10    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ