Czym jest odwrócona hipoteka i renta dożywotnia i kto może się o nie starać?

Istnieją różne sposoby, dzięki którym emeryci mogą zyskać dodatkowe środki finansowe. Większość z nich to doraźne rozwiązania, tj. pożyczki czy kredyty, które wymagają spłaty. Jedynie renta dożywotnia pozwala dożywotnio podnieść jakość życia bez konieczności spłaty. Co zatem warto wiedzieć o odwróconej hipotece i rencie dożywotniej oraz jakie kryteria należy spełnić, aby skorzystać z tych rozwiązań?

Odwrócona hipoteka i renta dożywotnia — czym one są?

Główną ideą odwróconej hipoteki jest możliwość otrzymywania dodatkowych pieniędzy, które umożliwią podniesienie poziomu życia na emeryturze i zapewnienie większej stabilności finansowej. Odwrócona hipoteka charakteryzuje się głównie tym, że osoba posiadająca nieruchomość może uzyskać do emerytury dodatkowe comiesięczne środki finansowe. Otrzymane regularnie pieniądze emeryci mogą wykorzystywać w całkowicie dowolny sposób.
W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego, który jest dostępny jedynie za granicą, umowa pomiędzy stronami zazwyczaj zawierana jest na czas określony. Statystycznie większość odwróconych hipotek trwa 5-7 lat. Po upłynięciu tego czasu emeryt przestaje otrzymywać pieniądze.
Natomiast w przypadku renty dożywotniej, która w Polsce jest dostępna, świadczenie wypłacane jest dożywotnio. To właśnie główna różnica pomiędzy rentą dożywotnią a odwróconym kredytem hipotecznym – czas wypłacania świadczeń. Oba rozwiązania sprawiają, że emeryci mogą poczuć nie tylko większą stabilność finansową, ale także pewność i spokój, które szczególnie w ich wieku są bezcenne. 

Gdzie można uzyskać rentę dożywotnią?

W Polsce wypłatą renty dożywotniej zajmują się instytucje finansowe — fundusze hipoteczne. Dobrym przykładem może być tutaj Fundusz Hipoteczny Familia S.A. http://www.familiasa.pl/odwrocona-hipoteka. Dlatego też najrozsądniejszym wyborem będzie wejście na stronę internetową takiej instytucji, a następnie skontaktowanie się z doradcami, którzy szczegółowo pokierują, co należy dalej zrobić.

Dla kogo jest renta dożywotnia?

Przede wszystkim jest to opcja idealna dla osób, które ukończyły 65. rok życia. Jak już można się domyślić podstawą uzyskania tej formy kredyty, jest również posiadanie na własność domu lub też mieszkania. Chęć poprawy swojego życia sprawia, że osoby na emeryturze wreszcie nie muszą martwić się kwestiami finansowymi i zaczynają czerpać z życia garściami lub też dbać o zdrowie.

Dlaczego warto skorzystać z odwróconej hipoteki i renty dożywotniej?

Główną korzyścią wynikającą z tej tego rodzaju produktów jest przede wszystkim możliwość zyskania dodatkowych pieniędzy. Dzięki nim emeryci mogą spełniać marzenia, na które dawniej nie mieli czasu, zacząć podróżować, czy też częściej odwiedzać członków rodziny. Podobnie wygląda to w przypadku renty dożywotniej, która cieszy się coraz większą popularnością w Polsce.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ