Wymiany międzynarodowe to coś znacznie więcej niż nauka języka u źródła. To także jeden ze sposobów na podróżowanie, wspaniała okazja do poznania odmiennej kultury, a także możliwość nawiązania ciekawych kontaktów, które zaprocentują w przyszłości. Większość uczniów wyraża się o programie wymiany w samych superlatywach i wyniosła z niego wyłącznie pozytywne doświadczenia. Znajomości zapoczątkowane za granicą są kontynuowane również po powrocie do kraju. Uczniowie prowadzą wieloletnią korespondencję, odwiedzają się podczas przerwy w nauce. To znakomita szkoła życia dla osób ciekawych świata, otwartych i gotowych na nowe wyzwania. Obcowanie z odmienną kulturą „od środka” nie tylko poszerza horyzonty, ale może również ułatwić wybór studiów czy odnalezienie życiowego powołania. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy wymiany międzynarodowe są dla Ciebie, chętnie przybliżmy Ci ten temat.
Na czym polega wymiana międzynarodowa?
Celem wymiany międzynarodowej jest integracja uczniów ze społecznością zagranicznego miasta partnerskiego biorącego udział w wymianie. Pobyt ucznia za granicą sprowadza się do mieszkania u rodziny goszczącej, nauki w tamtejszej szkole oraz prowadzenia zwykłego, codziennego życia.
Uczeń może nawiązać znajomości z lokalną młodzieżą, chodzić do kościoła, robić zakupy, uczestniczyć w rozrywkach itp. Możliwości do podróżowania są ograniczone, gdyż niepełnoletnia młodzież potrzebuje zgody rodziców na wyjazdy poza teren miejscowości.
W trakcie pobytu uczeń może zwrócić się o pomoc do wolontariuszy programów, nauczycieli oraz organizatorów. Większość programów wymiany międzynarodowej działa na zasadzie wzajemności – rodzina ucznia korzystającego z wymiany musi przyjąć pod swój dach ucznia z zagranicy lub zapłacić za jego pobyt w akademiku. Czas trwania pobytu ucznia na wymianie jest różny – od kilku dni, przez kilka tygodni, aż do 3-6 miesięcy, a nawet roku.
Kto płaci za wyjazd na wymianę międzynarodową?
Szczegółowe warunki wymiany zależą od organizatora. Jeśli wyjazd jest organizowany z inicjatywy szkoły, wówczas masz większe szanse na bezpłatny udział, w którym ponosisz jedynie koszty ubezpieczenia i wyrobienia wizy. Szkoła może współpracować z zagraniczną szkołą partnerską lub korzystać z dofinansowania unijnego.
Niemniej, z reguły szkolne wymiany międzynarodowe również obciążają ucznia pełnymi kosztami: dojazdu na miejsce i powrotu, zakwaterowania, wyżywiania, nauki itp. Niektóre szkoły płacą kieszonkowe albo umożliwiają dofinansowanie do kosztów. Bywa również tak, że koszty pobytu w obcym kraju ponosi rodzina goszcząca ucznia, z kolei rodzina ucznia w Polsce utrzymuje gościa z zagranicy.
Z wymiany międzynarodowej można skorzystać również dzięki takim organizacjom społecznym jak: AFS Polska, Youth For Understanding Poland czy FLEX Poland. I tutaj nie ma reguły w kwestii opłat – niektóre programy trzeba sfinansować w pełni samodzielnie, inne (jak np. FLEX) wymagają jedynie pokrycia dodatkowych kosztów, np. paszportu, dodatkowego bagażu czy wydatków własnych.