Umowa na zastępstwo

Po zmianie Kodeksu Pracy, przeszło kilka lat temu, umowa na zastępstwo została włączona do umów, które są na czas określony. Osoba, która zastępuje danego pracownika powinna być zatrudniona na takim samym stanowisku. Do tego powinna wykonywać taki sam rodzaj pracy. Jest to korzystne rozwiązanie dla pracodawcy, ponieważ dzięki temu ma zastępstwo w przedsiębiorstwie, a ciągłość pracy zostanie zachowana.

Czym jest umowa na zastępstwo?

Umowa na zastępstwo to stosunek pracy, który wykonuje się na danym stanowisku, w określonym czasie. Osoba będąca na takiej umowie, wykonuje obowiązki osoby, która przez dłuższy okres czasu znajduje się na zwolnieniu lekarskim lub urlopie bezpłatnym. Takie zastępstwo sprawia, że zachowana jest ciągłość pracy, na konkretnym stanowisku.

Umowie na zastępstwo, po zmianach w Kodeksie Pracy została nadana nowa nazwa. Teraz ten rodzaj umowy nazywa się umową na czas określony. Mimo, tych wszystkich zmian umowa na zastępstwo, powinna zachować swoją specyfikę, a dokładniej chodzi o to, że nie może obejmować limitu 3 kolejnych umów, które są łącznie podpisane na okres 3 i 33 miesięcy.

Przeczytaj też: http://www.akcjakredyt.pl/jak-zarobic-dodatkowe-pieniadze/

Wypowiedzenie umowy na zastępstwo

Proces rozwiązania stosunku pracy umowy na zastępstwo, następuje na tych samych zasadach, co w przypadku umów na czas określony. Zawsze w w treści zawarta jest data zakończenia pracy oraz okres wypowiedzenia, które obejmuje pracownika. Zwykle jest to 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, w przypadku osób które pracują w firmie nie dłużej niż 6 miesięcy, 1 miesiąc dla osób zatrudnionych w firmie dłużej niż 6 miesięcy oraz 3 miesiące w przypadku osób, które są zatrudnione w firmie powyżej 3 lat.

Umowa na zastępstwo, a ciąża

W przypadku ciąży, istnieje różnica pomiędzy umową na czas określony, a umową na zastępstwo. Umowa na czas określony zawiera zapis, który przewiduje przedłużenie umowy do dnia porodu, oczywiście jeżeli ważność umowy kończy się po rozpoczęciu 3 miesiąca ciąży. W przypadku umowy na zastępstwo przepisy nie regulują tej kwestii, jest ona rozwiązywana z dniem upływu terminy ważności.

Źródło: https://www.fincomfort.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ