Kredyt konsolidacyjny

Zdecydowałeś się na wzięcie kilku pożyczek i okazało się, że spłata każdej z nich jest dla Ciebie problemem? Pamiętanie o terminach spłaty wszystkich rat może faktycznie przyprawić o ból głowy, ponadto utrudnia planowanie swojego domowego budżetu, a ewentualne opóźnienia w spłacie któregokolwiek z długów mogą sporo kosztować. Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest kredyt konsolidacyjny.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Banki dosłownie prześcigają się w wymyślaniu nowych ofert kredytowych dla swoich klientów, stąd też dostępnych jest wiele różnych produktów bankowych. Chcąc dowiedzieć się więcej na ich temat, warto zajrzeć na hotmoney.pl/kredyty-typy-kredytow-przeznaczenie-kredytow-warto-wiedziec/, gdzie opisane są różne typy kredytów, w tym konsolidacyjnych, oraz ich przeznaczenie.

Chcąc podreperować swój domowy budżet wiele osób decyduje się na zaciągnięcie różnych kredytów i część z nich popada w tarapaty finansowe. Zbyt duża ilość zobowiązań ich przerasta i nie wiedzą jak z tego wybrnąć. W takiej sytuacji warto przemyśleć rozwiązanie jakim jest konsolidacja wszystkich pożyczek. Na czym to polega? Konsolidacja jest procesem łączenia kilku zobowiązań finansowych w jedno, przy jednoczesnym ujednoliceniu kosztów kredytu oraz wydłużeniu terminu spłaty. Celem wzięcia kredytu konsolidacyjnego jest przede wszystkim zmniejszenie kosztów obsługi poszczególnych zobowiązań.

Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Oferty kredytów i pożyczek na korzystnych warunkach atakują nas praktycznie z każdej strony, a niektórym trudno nie ulec. Oczywistym jest, że wiele osób decyduje się na kredyt hipoteczny, chcąc kupić mieszkanie lub dom, jednak problemy zwykle zaczynają się, gdy bierzemy kredyt na rzeczy zbędne, chwilowe przyjemności, takie jak ekskluzywne wakacje, wymiana samochodu na lepszy, mimo że obecny całkiem dobrze działa itd. Początkowo wszystko wygląda niewinnie, widzimy, że podniósł się nasz status, na wszystko nas stać, cieszymy się nowymi gadżetami, jednak każdy kredyt trzeba kiedyś spłacić.

W momencie, gdy zauważamy, że zaczynamy tracić kontrolę nad swoimi finansami, ilość rat które musimy spłacać jest na tyle duża, że coraz trudniej jest nam pilnować terminów, warto poważnie zastanowić się nad wzięciem kredytu konsolidacyjnego. Połączenie wszystkich zobowiązań w jedno da nam poczucie większej kontroli nad finansami oraz ułatwi planowanie domowego budżetu. Może też sprawić, że miesięczne zobowiązania zmaleją nawet o kilkaset złotych.

Jakie są wady konsolidacji zadłużeń?

Niestety każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. W tym wypadku zalety są oczywiste i wymieniliśmy je powyżej. Bardzo często kredyt konsolidacyjny jest jedynym ratunkiem przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia. Niestety trzeba brać pod uwagę również negatywne skutki wydłużenia okresu spłaty zobowiązań i zmniejszenia wielkości rat. Decydując się na kredyt konsolidacyjny musimy mieć świadomość tego, że rozkładając zadłużenia na większą ilość lat, wzrośnie część odsetkowa kredytu. Oznacza to, że ostatecznie zapłacimy więcej niż spłacając każdy kredyt z osobna, jednak mimo wszystko bardzo często jest to najlepsze rozwiązanie.

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ