Jeśli planujesz założenie własnej firmy, zapewne posiadasz środki do pokrycia niezbędnych wydatków związanych z działalnością. Powinieneś mieć kwotę wystarczającą na zakup sprzętu, wyposażenia biura czy adaptację lokalu firmowego. Warto zabezpieczyć pieniądze również na zapłatę pierwszych składek ZUS, podatków czy ewentualnych wynagrodzeń. Twoje oszczędności nie są imponujące, a mimo to chcesz otworzyć własny biznes? W takim razie potrzebne Ci zewnętrzne źródło finansowania. Jednak zamiast padać na kolana przed bankiem czy w desperacji wnioskować o chwilówki, sięgnij po dotacje unijne na rozpoczęcie działalności. Sprawdź, kto może je uzyskać i gdzie zasięgnąć informacji na ten temat.

Na czym polegają dotacje unijne dla firm?

Dotacje unijne pochodzą z Funduszy Europejskich, których celem jest wspieranie inwestycji sprzyjających gospodarce, zatrudnieniu i poprawie jakości życie mieszkańców. Chodzi nie tylko o wsparcie materialne dla nowopowstających firm – Fundusze Europejskie finansują również projekty badawcze i innowacje, programy doradztwa zawodowego dla bezrobotnych, szkolenia i kursy, staże i praktyki. Z Funduszy Europejskich powstają też przedszkola, drogi, modernizacje dla osób niepełnosprawnych, skwerki oraz obiekty sportu i rekreacji.

Jednak Ciebie, jako przyszłego przedsiębiorcę, najbardziej interesują dotacje unijne na rozpoczęcie działalności. Co musisz o nich wiedzieć? Przede wszystkim jest to pomoc darmowa i bezzwrotna. Pamiętaj jednak, że Unia patrzy Ci na ręce i jeśli nie wywiążesz się z umowy zawartej z realizatorem projektu, wówczas będziesz musiał oddać pieniądze. Musisz też wykazać, że przygotowałeś się do roli właściciela firmy – w tym celu przygotuj staranny biznesplan, opisz dokładnie projekt działalności, przeprowadź analizę kosztową i ekonomiczną. Uwaga – dotacje unijne na założenie firmy wymagają wkładu własnego, gdyż FE na pewno nie sfinansują przedsięwzięcia w całości. Żeby starać się o środki z Unii musisz złożyć wniosek wraz z załącznikami wymaganymi w danym projekcie.

Kto może starać się o dotacje unijne na rozpoczęcie działalności?

Aby otrzymać wsparcie z Funduszy Europejskich musisz wykazać się zaangażowaniem, kreatywnością i przedsiębiorczością. Niemniej, dotacje są przeznaczone dla określonych grup społecznych. O pieniądze na założenie firmy mogą ubiegać się osoby, które nie ukończyły 30 lat, nie uczą się i nie pracują. Środki są dostępne również dla osób starszych, jednak z reguły muszą one spełnić dodatkowe warunki. Adresatami projektów unijnych mogą być: bezrobotne kobiety, osoby długotrwale bezrobotne, niepełnosprawni oraz osoby słabo wykształcone. W ramach dotacji na rozpoczęcie działalności bezrobotny może otrzymać nawet 40 tys. złotych, a więc warto przyłożyć się do wypełniania wniosku. Szczegółowe informacje na temat projektów realizowanych z Funduszy Europejskich znajdziesz na stronie Portal Funduszy Europejskich oraz w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ