Czym jest pozycjonowanie lokalne?

0
1433

Local SEO, czyli pozycjonowanie lokalne to promowanie stron internetowych w sieci w taki sposób, aby jako pierwsze pojawiały się te z interesującą nas lokalizacją, np. miastem, regionem, województwem. Jest to istotne zarówno z punktu widzenia konsumentów, jak i firm. 

Google już kilka lat temu w odpowiedzi na potrzeby swoich użytkowników stworzyło specjalny mechanizm, który w oparciu o określoną lokalizację generuje wyniki, które są powiązane z właściwą dla nas okolicą. Użytkownik musi jedynie wpisać w wyszukiwarkę to, czego szuka, np. “mechanik Kraków”, czy “tanie noclegi Sopot” 

Jakie firmy korzystają na pozycjonowaniu lokalnym?

Stworzony przez Google system local SEO sprawdza się dla większości fraz, które zostały zakwalifikowane jako usługi o charakterze lokalnym, takie jak fryzjer, mechanik, restauracja, pub, basen, przedszkole czy szkoła. Hasłem lokalnym może też być fraza, która nie oznacza określonych miejsc, np. „opony” czy „pizza”. 

Aż 97% wszystkich potencjalnych klientów szuka w Internecie informacji o usługach o charakterze lokalnym. Zależy im, żeby uzyskać ważne dla siebie informacje szybko i rzetelnie. 

Ekspert z warszawskiej agencji Miromind radzi, że z punktu widzenia przedsiębiorcy ważne jest, aby zwrócić uwagę na linki, które przekierowują do jego serwisu. Jeśli decydujemy się korzystać z pozycjonowania lokalnego, musimy wybierać strony o charakterze lokalnym (np. oficjalna strona danego miasta) i właśnie tam powinniśmy umieszczać swoje linki. 

Warto też pomyśleć o tym, żeby na naszej stronie www pojawiła się nazwa miasta, w którym działamy, np. w nagłówku lub w prezentowanej treści. Gdy firma wybierze słowa kluczowe i dokona analizy sytuacji na danym rynku, to w kolejnym kroku powinna przystąpić do optymalizacji swojej strony internetowej. Musi ją w taki sposób usprawnić, żeby Googleboty nie miały problemu z przyporządkowaniem nas do konkretnego obszaru, w którym działamy. 

Godne uwagi jest również skorzystanie z usługi Google Moja Firma jako uzupełnienia działań z zakresu pozycjonowania lokalnego. Za pomocą takiej wizytówki można dostarczyć swoim potencjalnym klientom podstawowych informacji o nas, czyli o tym, gdzie znajduje się nasza firma i jaki jest jej dokładny adres. Opcja ta umożliwia też przekazanie naszych danych kontaktowych, takich jak numer telefonu czy adres e-mail. 

Pamiętajmy również o tym, że aż 88% posiadaczy smartfonów szuka w Internecie informacji o lokalnych biznesach, a ponad 50% z tych osób w czasie podróży przeszukuje Internet w celu znalezienia informacji o regionalnych usługach. Ankietowani zaznaczyli, że najczęściej chcą się dowiedzieć czegoś o restauracjach, punktach usługowych, salonach fryzjerskich i fitness oraz gabinetach lekarskich w miejscu, gdzie aktualnie przebywają. 

Korzyści z pozycjonowania lokalnego

Niezaprzeczalnym atutem lokalnych firm jest ich bliskość w stosunku do klienta, a tym samym  możliwość jego osobistego kontaktu z personelem czy nawet właścicielem. 

Lokalna firma może też szybko reagować na pojawiające się zmiany w środowisku i łatwo dostosowywać je do potrzeb kupujących. Te zalety firmy mogą wykorzystać podczas promocji swojej strony internetowej, a pozycjonowanie lokalne stwarza im jeszcze więcej możliwości, między innymi:

  • dotarcie do większej ilości potencjalnych klientów z okolicy, gdzie funkcjonują
  • zauważalny wzrost sprzedaży
  • promocję swojego biznesu
  • możliwość zwyciężenia z konkurencją lokalną, jak i globalną. 

Kiedy pozycjonowanie lokalne nie ma sensu?

Trzeba być świadomym tego, że pozycjonowanie lokalne nie jest idealnym działaniem marketingowym wszystkich rodzajów biznesów. Dotyczy to głównie sklepów internetowych, które prowadząc swoją działalność w Internecie, nie mają one potrzeby decydować się na pozycjonowanie lokalne, gdyż oferują dostawę swoich produktów na terenie całej Polski.

Dlatego przed podjęciem decyzji musimy zadać sobie zasadnicze pytanie, czy sprzedaż naszych produktów i usług jest ograniczona do konkretnego miejsca lub regionu. Jeśli odpowiemy twierdząco, to pozycjonowanie lokalne jest właśnie dla nas.

Warto też pamiętać, że pozycjonowanie lokalne jest tylko jednym z działań marketingowych, które firma może wykorzystać, aby promować swoją działalność w Internecie. Należy jednak indywidualnie dobierać najskuteczniejsze dla naszej działalności narzędzie marketingowe, bo tylko w ten sposób odniesiemy sukces!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ