Najlepsze lokaty - jak je znaleźć?

Lokata bankowa jest produktem bankowym o charakterze inwestycyjnym. Pozwala na przede wszystkim bezpieczne trzymanie oszczędności przy rozsądnym poziomie zwrotu. Lokaty jednak bardzo różnią się między sobą. Jak znaleźć te najlepsze?

Z punktu widzenia instytucji lokata bankowa ma na celu pozyskanie kapitału, który w dłuższym okresie czasu wykorzystywany jest do tworzenia oferty kredytowej. Lokata bankowa jest niejako pożyczką klienta dla banku w zamian za uzgodnione odsetki. Oprocentowanie lokat zależy od kilku czynników, przede wszystkim od stopy redyskontowej, którą ustala Narodowy Bank Polski. Lokaty mogą być odnawialne i nieodnawialne. 

Naturalne jest, że każdy z nas dysponując gotówką, na którą nie ma pilnego zapotrzebowania poszukuje takiego produktu bankowego w postaci lokaty, aby kwota zdeponowana w banku przyniosła jak największe odsetki. Dlatego planując założenie lokaty samodzielnie lub poprzez doradcę finansowego poszukujemy takiego banku, który zaproponuje nam najkorzystniejszą ofertę. Jednak jakimi kryteriami musimy się kierować, by nasza decyzja założenia lokaty przyniosła nam jak najwięcej korzyści? 

Czas trwania lokaty

Ważnym kryterium wyboru najlepszej lokaty jest czas jej trwania. Im zawiera ona dłuższy okres oczekiwania tym lepiej. Warto pamiętać, że oprocentowanie lokaty zazwyczaj przedstawia się w skali roku. Dlatego trzeba zawsze wziąć pod uwagę potencjalne okoliczności, które zmuszą nas do wycofania środków. Decydując się na lokatę pamiętajmy, że cała kwota na koncie zostanie zamrożona i nie będzie można z niej skorzystać. Natomiast zerwanie lokaty przed czasem jej terminowego zakończenia spowoduje utratę odsetek a czasem nawet części kapitału. 

Najlepsze lokaty – kryterium oprocentowania

Poszukując najlepszej lokaty trzeba pamiętać, że jej oprocentowanie podawane jest w skali roku oraz, że od powstałych na końcu odsetek trzeba będzie odprowadzić 19% podatku. Koniecznie należy również rozważyć mechanizm oprocentowania, czyli czy bardziej opłaca się zdecydować na lokatę o stałym czy też zmiennym oprocentowaniu. Ranking lokat według oprocentowania znajdziesz np. tutaj – www.wktorymbanku.pl/lokaty/.

Bezpieczeństwo lokaty

Długoterminowe lokaty to rozwiązanie bezpieczne dla klienta banku. Lokowane w ten sposób środki, zgodnie z prawem, podlegają ubezpieczeniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ale tylko zwykłe lokaty, natomiast lokaty łączone z programem inwestycyjnym takim ubezpieczeniem nie są już objęte. Wobec czego pomimo, że są atrakcyjniejsze – łączą się z większym ryzykiem. 

Poszukiwanie najlepszej lokaty bankowej najlepiej jest zacząć zawsze od swojego banku, tego z którego korzystamy na co dzień. Może on mieć ofertę skierowaną do swoich klientów, która w pełni nas zadowoli. 

Więcej o wyborze lokaty znajdziesz w tych artykułach:

Jak wybrać lokatę – http://lokaty-bankowe.edu.pl/jak-wybrac-najlepsza-lokate/;

Lokata czy konto oszczędnościowe? – https://www.eoborniki.pl/zycie-i-styl/rone/9598-lokata-czy-konto-oszczednosciowe-ktory-produkt-wybrac-do-gromadzenia-naszych-finansow.html

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ