Przed młodymi przedsiębiorcami stoi wiele wyzwań, zadań i problemów do rozwiązania. Najważniejsze z nich dotyczą oczywiście kwestii finansowania nowej inwestycji. Znalezienie odpowiedniego lokalu do prowadzenia działalności i zakup niezbędnego wyposażenia pochłania wiele czasu i środków pieniężnych. W większości firm niezbędne jest także zadbanie o transport, czyli zakup samochodu.

Na forach internetowych dla młodych przedsiębiorców bardzo często pojawia się pytanie o możliwości finansowania zakupu samochodu – mówi ekspert z PHU Baza, agencji zajmującej się profesjonalnym doradztwem leasingowym i ubezpieczeniowym już od niemal 20 lat. Początkujący biznesmeni, którzy nie dysponują jeszcze dużym kapitałem, zastanawiają się, czy mają szansę na wzięcie auta w leasingu. W niniejszym tekście postaramy się rozwiać wątpliwości dotyczące tego zagadnienia.

Kredyt czy samochód w leasingu?

Samochód jest potrzebny niemal w każdym przedsiębiorstwie, a zdecydowanie niezbędny w firmach o profilu handlowym oraz nastawionych na działalność w branży transportowej. Niestety, kupno auta to niemały wydatek, a na jego zakup od ręki mało kogo stać. Do najpopularniejszych form finansowania nowego samochodu należą kredyt i leasing.

Dla nowych przedsiębiorstw uzyskanie kredytu jest niemal niemożliwe. Aby zacząć starać się o kredyt na auto, firma musi pochwalić się przynajmniej trzymiesięcznym stażem udokumentowanej działalności. Jednak nawet w takiej sytuacji należy spodziewać się mało korzystnych warunków pożyczki, czemu nie należy się szczególnie dziwić. Bank udzielający kredytu, pozostaje współwłaścicielem samochodu, potrzebuje więc dobrego zabezpieczenia.

O wiele łatwiej dostępną i korzystniejszą dla początkującego przedsiębiorcy opcją jest wzięcie samochodu w leasingu. Co prawda w takiej sytuacji nie jest on właścicielem samochodu, który do momentu pełnej spłaty pozostaje własnością leasingodawcy, jednak fizycznie auto pozostaje do dyspozycji przedsiębiorcy. Leasingodawca jest bezpieczny, a leasingobiorca zyskuje od ręki niezbędny środek transportu.

Leasing na samochód firmowy

Dużą zaletą wyboru leasingu na start firmy są znacznie uproszczone procedury. Co prawda w dalszym ciągu wymagana jest kilkumiesięczna obecność przedsiębiorstwa na rynku, jednak wymóg ten ma znacznie mniejsze znaczenie, jeśli dysponujemy wystarczającym wkładem własnym. Pierwsza wpłata za samochód w przypadku umowy leasingowej na okres 5 lat wynosi około 10-20%.

Jeżeli jednak przedsiębiorstwo funkcjonuje krócej niż od kilku miesięcy i nie stać go na pokrycie tak wysokiego wkładu własnego, może skorzystać z pomocy poręczyciela. W takiej roli może występować inna firma o dłuższym stażu na rynku, ale także osoba prywatna.

Wiele firm leasingowych przygotowuje specjalne oferty skierowane właśnie do nowych przedsiębiorstw. Pomagają one nie tylko w finansowaniu samochodów, ale także innych elementów niezbędnych do prowadzenia działalności, np. maszyn. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy leasingowej pamiętaj jednak, by dobrze przeanalizować oferowaną propozycję. Dobrym pomysłem na znalezienie najlepszego rozwiązania i bezpieczne zawarcie umowy leasingowej jest współpraca z profesjonalnym doradcą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ