Kredyt konsolidacyjny - dobry sposób na wyjście ze spirali zadłużenia

Kiedy masz problem ze spłatą swoich zobowiązań. Raty są za wysokie i pożerają dużą część Twojego comiesięcznego budżetu, albo najzwyczajniej nie jesteś w stanie już terminowo spłacać wszystkich rat, chociażby z uwagi na to, że każda z nich musi być płacona innego dnia w miesiącu i jest na inną kwotę? Weź finanse w swoje ręce i je uporządkuj w postaci kredytu konsolidacyjnego.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Czym dokładnie jest kredyt konsolidacyjny? Najprościej to ujmując jest połączeniem kilku rat kredytu, w jedną miesięczną ratę. Oznacza to, że bank spłaca za nas dotychczasowe zobowiązania, a proponuje nam jedno zobowiązanie, które łączy w sobie wszystkie nieopłacone kredyty. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasza miesięczna rata jest niższa, okres kredytowania dłuższy, a my jesteśmy w stanie lepiej zarządzać finansami, gdyż pozbywamy się z nich chaosu.

Wady i zalety konsolidacji kredytów

Dobrze jedna, niższa rata brzmi zachęcająco, ale pamiętajmy, że bank wcale na tym nie traci. Wydłużenie kredytowania jest w tym przypadku wręcz wymuszane. Owszem dzięki temu mniej zapłacimy każdego miesiąca, ale koniec końców zapłacimy bankowi dużo więcej niż w przypadku poprzednich, pojedynczych rat. Płacąc kredyt przez dłuższy okres, wolniej spłacany jest kapitał, który jesteśmy winni bankowi, przez co odsetki są wyższe.

Co warto zrobić przed zawnioskowaniem o konsolidację kredytów?

Konsolidacja kredytów może być bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak przed wnioskowaniem o kredyt konsolidacyjny należy porządnie się zastanowić i podliczyć spłacane raty oraz okresy kredytowania. Może się okazać, że pomimo chęci szybkiego zwiększenia comiesięcznego budżetu, bardziej korzystne będzie pozostanie przy aktualnych ratach kredytowych, które pomimo mocno obciążonego budżetu spłacimy szybciej i taniej. Chociaż konsolidacja może przynieść ulgę dla miesięcznego budżetu to też dużo kosztuje, dlatego czasem warto jest się trochę przemęczyć.

Jeśli wszystko dokładnie obliczyłeś i stwierdzasz, że i tak potrzebujesz konsolidacji kredytów to rozejrzyj się za kredytami konsolidacyjnymi w konkurencyjnych bankach i poproś o przeprowadzenie symulacji spłaty (tu obliczysz ratę kredytu konsolidacyjnego). Nie warto rzucać się na pierwszą ofertę, należy najpierw dokładniej rozejrzeć się jak wygląda sytuacja na rynku bankowym.

Oczywiście konsolidacja jest bardzo przydatna osobom z kłopotami finansowymi, jednak nie jest tak, że będzie ona lekarstwem na wszelkie ich problemy. Osoby, które decydują się na konsolidację, powinny zmienić swoje nawyki finansowe, które dotychczas doprowadziły je tylko do długów i spirali zadłużenia. Tak czy siak kredyt to kredyt i należy go spłacić, więc konsolidacja poza mniejszą miesięczną ratą tak naprawdę niewiele zmienia.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ