Ubieganie się o kredyt hipoteczny jest czasochłonnym, wymagającym spełnienia wielu formalności zadaniem. Aby ułatwić ten proces, warto już na samym początku skompletować wszystkie podstawowe dokumenty i potem jedynie donosić te, które wymagane są przez konkretne banki. A jakie zaświadczenia na pewno są potrzebne do kredytu hipotecznego?

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Na początku warto odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytanie: ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Niestety, odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy to od wielu innych czynników. Przede wszystkim ważne jest, jaki typ nieruchomości chcesz zakupić i jaka jest jego cena – o taką sumę będziesz przecież wnioskować.

Co jeszcze jest brane pod uwagę? Twoja historia kredytowa – czy w przeszłości zaciągałeś kredyty/pożyczki i czy były one regularnie spłacane. Pamiętaj, że w tym przypadku liczy się również karta kredytowa. Jeśli nie miałeś żadnych zaległości, jesteś bardziej wiarygodnym klientem.

A co oprócz zarobków się liczy? Sposób zatrudnienia – najlepiej, jeśli posiadasz umowę o pracę. Bank bierze również pod uwagę Twoje koszty utrzymania, uwzględniając przy tym, czy mieszkasz samotnie, czy masz rodzinę. Dlatego nawet jeśli nie zarabiasz dużo, masz szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego – może on opiewać na mniejszą kwotę lub być rozdzielony na większą ilość rat, co niestety wiąże się też z koniecznością dłuższego odprowadzania odsetek. A jeśli chcesz wiedzieć, jakie są warunki kredytów hipotecznych, wykonaj symulację na www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne, gdzie po podaniu podstawowych danych system wygeneruje listę ofert odpowiadających Twoim potrzebom.

Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego?

Dokumentem, który będzie wymagać każdy bank, jest dowód osobisty oraz drugi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. paszport lub prawo jazdy. W przypadku wniosku o kredyt w ramach programu Mieszkanie dla Młodych może być konieczne również przedstawienie skróconego odpisu aktu małżeństwa oraz aktu urodzenia dziecka (dotyczy to oczywiście tylko wnioskodawców o określonej sytuacji rodzinnej).

Następnie wymagane jest dostarczenie zaświadczenia od pracodawcy o rodzaju zatrudnienia i wysokości wynagrodzenia. Czasami bank, szczególnie jeśli pracujesz na podstawie umowy cywilno-prawnej, może dodatkowo poprosić o wyciąg z konta bankowego, który potwierdza wysokość dochodów.

A co w przypadku firm? Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny przygotować zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu z podatkami, a także PIT za rok ubiegły, NIP oraz REGON.

W jakim banku kredyt na mieszkanie?

Pamiętaj, że w zależności od konkretnego banku, mogą być wymagane dodatkowe zaświadczenia i dokumenty – wszystko zależy od procedur, jakie są w nim wprowadzone. A jak wybrać, która oferta jest najkorzystniejsza? Kierować się opiniami znajomych czy osób wypowiadających się w internecie? Zdecydowanie nie! Oferty banków nieustannie się zmieniają i jeśli ktoś ich nie śledzi na bieżąco, to nie wie, jakie są warunki w poszczególnych placówkach.

Dlatego najlepiej korzystać z porównywarek ofert kredytowych, w których znajdują się zaktualizowane informacje. Dzięki temu w szybki i prosty sposób można sprawdzić oprocentowanie, RRSO, warunki przyznawania ofert. Co więcej, wyniki są dostosowywane do określonych przez Ciebie preferencji, dzięki czemu nie przeglądasz propozycji kredytowych, które są poza Twoim zasięgiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ