Przed zarejestrowaniem firmy musisz podjąć wiele decyzji, które będą determinowały sposób prowadzenia Twojej działalności. Musisz zastanowić się nad formą prawną firmy, wymyślić nazwę, zdecydować się na siedzibę i podjąć decyzję w sprawie rozliczania podatku dochodowego (na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa).

Następnie pozostaje kwestia podatku od towarów i usług, czyli popularnego podatku VAT. Jeśli Twoja firma ma zostać płatnikiem VAT, po zarejestrowaniu działalności musisz udać się do urzędu skarbowego w celu wypełnienia odpowiedniej deklaracji zgłoszeniowej. Należy również sprawdzić, czy Twojej firmie przysługuje zwolnienie z podatku VAT, czy obligatoryjnie musisz zostać czynnym płatnikiem tego podatku.

Działalność gospodarcza – VAT obowiązkowy dla prawników, jubilerów i dostawców towarów

Początkujący przedsiębiorcy mogą zdecydować, czy chcą być czynnymi płatnikami VAT, czy na razie wolą skorzystać ze zwolnienia. Nie dotyczy to jednak przedsiębiorców, którzy zajmują się dostawami towarów wymienionych w załączniku nr 12 do Ustawy o VAT, towarów objętych akcyzą (za wyjątkiem energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych i samochodów osobowych), budynków, terenów budowlanych oraz nowych pojazdów. Ponadto ze zwolnienia działalności gospodarczej z VAT nie mogą skorzystać prawnicy, jubilerzy oraz osoby zajmujące się doradztwem (za wyjątkiem doradców w branży rolniczej). Czynnym płatnikiem VAT musi zostać również firma, której siedziba znajduje się poza terytorium Polski.

Komu przysługuje zwolnienie z podatku VAT?

Z ustawowego prawa do podmiotowego zwolnienia z podatku VAT mogą skorzystać nowi przedsiębiorcy oraz pozostałe firmy, u których obroty nie przekroczyły obowiązującego limitu podatkowego. Oczywiście nie dotyczy to firm, które zajmują się sprzedażą lub usługami, obligatoryjnie objętych podatkiem VAT.

Oprócz zwolnienia podmiotowego firmie przysługuje również zwolnienie przedmiotowe z VAT, o ile prowadzi działalność w zakresie: usług pocztowych, usług medycznych, usług transportu sanitarnego, nauczania języków obcych, wynajmu nieruchomości w celach mieszkaniowych oraz usług ubezpieczeniowych. Jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność objętą zwolnieniem przedmiotowym, nie musi dokonywać zgłoszenia firmy do celów VAT.

Kiedy warto skorzystać zwolnienia z podatku VAT?

Jeśli nie przysługuje Ci zwolnienie przedmiotowe, nie osiągasz obrotów przekraczających limit podatkowy, ani nie prowadzisz działalności objętej obowiązkowym podatkiem VAT, wówczas masz prawo do samodzielnej decyzji. Wybór warto uzależnić od tego, w jakim kierunku podąży Twoja działalność gospodarcza – VAT jest korzystny m.in. dla firm planujących poważne inwestycje oraz handlujących z innymi przedsiębiorstwami (np. hurtownie). Natomiast jeśli przedsiębiorstwo prowadzi handel detaliczny i nie będzie ponosić wysokich kosztów inwestycyjnych, warto skorzystać z prawa do zwolnienia z podatku VAT.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ