W Polsce zarabiasz ledwo 2 tys. na rękę, a Twój znajomy zgarnia za granicą 4 razy tyle za podobne zajęcie? Taka sytuacja może frustrować, zwłaszcza jeśli nie masz widoków na zdobycie lepiej płatnej pracy lub przekwalifikowanie się. Jednak pieniądze to nie wszystko i musisz rozpatrywać wyjazd za granicę za chlebem także w kontekście prywatnym. Czy Twoja druga połowa zniesie rozłąkę albo zechce wyjechać razem z Tobą? A może na obczyźnie boleśnie odczujesz samotność i wrogość wobec cudzoziemców? Wyjazd za granicę do pracy może być zarówno Twoją wielką szansą, jak i początkiem problemów. Czy warto zaryzykować?

Praca za granicą to większe pieniądze

Zarobki w zachodniej Europie są znacznie wyższe niż w Polsce – to fakt, któremu nie sposób zaprzeczyć. Wystarczy przejrzeć oferty pracy w Niemczech, Anglii, Norwegii czy Holandii, by przekonać się, że nawet prosta praca fizyczna za granicą zapewnia lepszy zarobek niż stanowisko w Polsce wymagające wyższego wykształcenia.

Pensje za granicą, bez znajomości języka i bez kwalifikacji, zaczynają się od 4-5 tysięcy złotych za przepracowanie 40 godzin tygodniowo. Przy nadgodzinach i pracy w weekendy można zarobić nawet dwa razy więcej. Biorąc pod uwagę jedynie kwestie finansowe, wyjazd za granicę do pracy może być jedną z najbardziej opłacalnych decyzji w Twoim życiu.

Wyjazd za granicę to lepsze perspektywy zawodowe

Zapewne słyszałeś, że polski magister zaczyna swoją „karierę” za granicą na zmywaku lub na taśmie produkcyjnej. To fakt, ale jeśli znasz język, masz konkretny fach w ręku i odpowiednie kwalifikacje, szybko awansujesz albo znajdziesz pracę na miarę swoich kompetencji. Gospodarka krajów skandynawskich, Niemiec czy Anglii jest stabilna i doskonale rozwinięta, toteż stale przybywa tam nowych miejsc pracy i bezrobocie praktycznie nie istnieje.

W dodatku pracując za granicą, zyskujesz coś bardzo cennego –międzynarodowe kontakty i umiejętność biegłego posługiwania się językiem obcym. Jeśli zdecydujesz się wrócić do kraju, pracodawcy z pewnością docenią Twoje doświadczenie zdobyte w innym kraju. Co więcej, wyjazd za granicę do pracy możesz potraktować jako inwestycję- przepracujesz kilka lat i zarobisz wystarczająco dużo, aby w Polsce założyć własną firmę bez kredytu czy dotacji.

Wyjazd za granicę do pracy – koszty osobiste

Samotność to nie jedyny problem, z jakim będziesz musiał się zmierzyć. Jeśli zostawiasz w kraju swoją rodzinę, ryzykujesz jej rozpadem. Związki na odległość bardzo rzadko przetrwają próbę czasu. Swego czasu głośnym echem odbiło się także dramatyczne zjawisko eurosierot, czyli dzieci porzuconych w Polsce przez rodziców, którzy wyjechali „za chlebem.”

Ponadto jeśli rozważasz wyjazd za granicę do pracy, musisz wziąć pod uwagę negatywne nastawienie do cudzoziemców. Choć prawda wygląda zgoła inaczej, Polacy często są dyskryminowani z powodu rzekomego odbierania pracy  autochtonom. Jak widzisz, z jednej strony praca za granicą jest bardzo opłacalna, ale z drugiej – może wyrządzić emocjonalne szkody Tobie i Twojej rodzinie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ