Czy warto dzierżawić oprogramowanie sklepu internetowego?

Sklepy internetowe to popularny rodzaj biznesu, zwłaszcza wśród osób, które zakładają swoją pierwszą działalność gospodarczą. Założenie sklepu internetowego jest dość proste i tanie, a perspektywa zysków, przynajmniej na początku, wydaje się wręcz nieograniczona. Powodzenie biznesu ma zależeć przecież przede wszystkim od naszej własnej pomysłowości, zaangażowania i umiejętności dotarcia zarówno do klientów, jak i producentów czy dostawców hurtowych. Jeśli mamy dobry pomysł, wystarczy założyć działalność, wybrać dostawcę oprogramowania sklepu i w zasadzie można zaczynać. Pytanie tylko, jakie oprogramowanie sklepu internetowego jest najlepsze na początek?

Na rynku znaleźć możemy kilka typów oprogramowania sklepów internetowych. Możemy zdecydować się na zakup oprogramowania zamkniętego, w wersji pudełkowej. Poszukać darmowej platformy z możliwością jej samodzielnej, dość szczegółowej konfiguracji. Możemy również pójść na łatwiznę i zdecydować się na dzierżawę oprogramowania, czyli wykupienie abonamentu na wykorzystanie oprogramowania sklepu internetowego. Ta opcja wydaje się szczególnie atrakcyjna dla osób, którym zależy na maksymalnym obniżeniu kosztów związanych z założeniem nowego biznesu. Zamiast płacić za oprogramowanie z góry, płacimy miesięczną ratę za korzystanie z w pełni skonfigurowanej platformy. Sklep znajduje się w chmurze, nie płacimy zatem osobno za hosting, wdrożenie sklepu czy jego konfigurację. Dostęp do sklepu mamy z każdego miejsca na Ziemi. Wystarczy zalogować się do systemu sklepu z dowolnego urządzenia wyposażonego w przeglądarkę internetową. Musisz mieć tylko dostęp do Internetu. Jeśli zatem zastanawiasz się, jakie oprogramowanie sklepu internetowego jest najtańsze i najprostsze we wdrożeniu, masz prostą odpowiedź – oprogramowanie w formie dzierżawy.

Warto pamiętać, że dzierżawa oprogramowania ma pewne wady. Pierwszą z nich jest konieczność wnoszenia comiesięcznej opłaty za utrzymanie sklepu. Gdy zdecydujemy się na zakup pełnej wersji jakiegoś oprogramowania płacimy tylko raz, na początku. Później wystarczy opłacać tylko hosting. Gdy zdecydujemy się na wybór darmowej platformy, nic za nią nie zapłacimy. Musimy się jednak liczyć z koniecznością samodzielnej konfiguracji takiego oprogramowania oraz z okrojoną liczbą dostępnych funkcjonalności. Zastanawiając się, jakie oprogramowanie sklepu internetowego wybrać, warto wziąć pod uwagę wszystkie tego typu kwestię. Jeśli nie mamy zbyt dużych umiejętności informatycznych, najtaniej i najbezpieczniej skorzystać z wersji abonamentowej.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ